JAKOŚĆ WODY DO PICIA W PRZEPISACH
UNII EUROPEJSKIEJ
I W PRZEPISACH POLSKICH
Marek Roman

Publikacja zawiera przepisy i wymagania dotyczące jakości wody ustalane w Polsce po roku 1918, a także przez Unię Europejską i Światową Organizację Zdrowia (WHO). Spośród tych trzech unormowań polskie przepisy są najstarsze, następnie pojawiły się przepisy WHO, a na końcu weszły w życie dyrektywy unijne. Najważniejsze z nich to wytyczne WHO, gdyż stanowią one niemal na całym świecie podstawę dla przepisów dotyczących jakości wody pitnej.
Książka zawiera opis dyrektywy unijnej 98/83/EC z dnia 3 listopada 1998 r. o jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 września 2001 r. w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać woda do picia i na potrzeby gospodarcze, woda w kąpieliskach oraz zasad sprawowania kontroli przez organy Inspekcji Sanitarnej.
(af)

ISBN 83-87792-18-7


Wydawnictwa Zarządu Głównego
Polskiego Zrzeszenia Inżynierów
i Techników Sanitarnych
ul. Czackiego 3/5, 00-043 Warszawa
tel./fax 0-22 826-28-94, 827-02-62


DWUTLENEK CHLORU
W UZDATNIANIU WODY
pod red. Jacka Wąsowskiego

Monografia zawiera wyniki prac dotyczących stosowania środków utleniających w procesach uzdatniania wody. Wiodącym związkiem chemicznym szczegółowo opisywanym jest tutaj dwutlenek chloru rozpatrywany w aspektach jego przydatności zarówn...