Kto ma ciśnienie na wieżę ciśnień?: cz. 2
Małe i średnie miasta mają różne pomysły na zagospodarowanie starych wież ciśnień. W poprzednim numerze pisaliśmy o dobrym pomyśle na zagospodarowanie wieży w Kościanie i nie do końca udanym planie przywrócenia do życia wieży w Nysie. Co powinny zrobić samorządy mające na swoim terenie taką pamiątkę techniki? Kto już znalazł rozwiązanie, a kto jeszcze szuka pomysłu?
W Olsztynie w województwie warmińsko-mazurskim udało się. Przeprowadzono tam efektowną modernizację wieży ciśnień stojącej przy ul. Żołnierskiej 13. Wieżę zbudowano w latach 1897?1899 jako element nowoczesnego wodociągu miejskiego. Budynek o wysokości 23,55 m postawiono na ówczesnych obrzeżach miasta, w jego najwyższym punkcie, na wzgórzu wznoszącym się na 143,4 m n.p.m. W wieży zamontowany był zbiornik stalowy typu Brokhausa, z którego woda była grawitacyjnie rozprowadzana do miejskiej sieci. W latach 1978?1979 wyłączoną z eksploatacji wieżę ciśnień zaadaptowano na Obserwatorium Astronomiczne.
W 2007 r. przeprowadzono kompleksowy remont zabytku w ramach projektu ?Konserwacja i modernizacja Wieży Ciśnień?, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Podstawowym założeniem zrealizowanego projektu było przeprowadzenie kompleksowej konserwacji elewacji obiektu, umożliwiającej przywrócenie właściwych parametrów technicznych materiałom budowlanym oraz wyeksponowanie...