Potrzeby ludzi kierują się ku przyrodzie, a zwłaszcza drzewom. Widać to szczególnie wyraźnie w organizowanych ostatnio rozmaitych akcjach społecznościowych, których celem jest uratowanie ?swoich? drzew przed wycinką. Nastał zatem dobry moment na to, aby wykorzystać drzewa do promocji gmin.

Obiekty o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej, odznaczające się okazałymi wymiarami, osobliwą formą lub innymi cechami wyróżniającymi dany okaz wśród osobników gatunku bądź innych podobnych obiektów, uznawane są za pomniki przyrody. Bardzo często drzewa uznane za pomniki przyrody, obok oczywistych wartości przyrodniczych, mają też duże znaczenie kulturowe. Jest to istotne głównie dla małych społeczności lokalnych, ponieważ w pewien sposób tworzy i określa tożsamość ich samych oraz miejsca, w którym żyją.

Zaniechanie ochrony drzew jako pomników przyrody, podobnie jak kultywowanie niektórych tradycji, może prowadzić do zubożenia społeczności lokalnych, a nawet kultury narodu. Mają one również znaczenie dla nauki i wpływają na ocenę estetyki krajobrazu, zwiększając jego różnorodność i atrakcyjność. Stanowią też element przyciągający i kształtujący aktywność turystyczną w gminie. Z tego względu chroni się sędziwe drzewa nie tylko jako wytwory zjawisk przyrodniczych, ale także jako obiekty kulturowe.

Najstarsi świadkowie historii

W naszym kręgu kulturowym drzewom p...