Łączą nas rury i… demokracja
Czego chcemy się uczyć? Tych zasad demokratycznych, które są w Polsce. Jak zarządzać wodociągami i jak wodociągi współpracują z samorządami – te słowa wypowiedział w 2013 r. podczas wizyty w Wodociągach Kieleckich Jurij Żerlicyn, prezes Stowarzyszenia Ukrwodokanaleologija w Kijowie. Kiedy piszę te słowa, na Kijów spadają rakiety i bomby, a jednym z celów rosyjskiej agresji jest infrastruktura wodociągowa.
Czy musiało do tego dojść? Co będzie dalej? Zadaję sobie te pytania jak miliony Polaków, jak setki milionów ludzi na całym świecie. A było już tak pięknie, tak normalnie. We wrześniu 2013 r. Staropolski Klaster Wodny, którego założycielem i liderem jest nasza spółka, podpisał w Kielcach umowę o współpracy z ukraińskim Stowarzyszeniem Ukrwodokanaleologija w Kijowie. W tym czasie zrzeszało ono ok. 70 ukraińskich przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
Z Kijowa, Tarnopola i Rostowa
Ukraińcy byli zainteresowani naszymi doświadczeniami w zakresie pozyskiwania funduszy na inwestycje w branży i współpracy z samorządami. My liczyliśmy na wymianę informacji z krajem większym od Polski, o podobnych problemach z zagospodarowaniem ścieków i ochroną środowiska.
Padły wtedy słowa, które dzisiaj nabierają nowego, mocnego znaczenia. – Wszystko zaczyna się od słowa. I dlatego nasze pierwsze spotkanie, ta umowa, są takie ważne. C...