Czym są „zielone zamówienia”? Jaki jest ich potencjał w rozwoju przemysłu środowiskowego w Polsce? Te zagadnienia stanowiły temat debaty towarzyszącej VIII Dorocznemu Spotkaniu Klubów Czystego Biznesu. Tegoroczne Spotkanie Klubów, organizowane przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska (FPŚ) pod patronatem resortów środowiska i pracy, odbyło się 17 listopada w Tarnowie. Uczestnicy dyskusji panelowej analizowali, w jakim stopniu „zielone zamówienia” mogą wpłynąć na przyszłość przemysłu środowiskowego. To w nim bowiem Komisja Europejska upatruje możliwość rozwoju gospodarki Wspólnoty. Jest to szansa dla polskich przedsiębiorców i polskiej gospodarki. Zdaniem Rafała Serafina, dyrektora FPŚ, w latach 2007-2013 Polska ma szansę zwiększyć swój udział w przemyśle środowiskowym UE do 5%, co w praktyce przekłada się na ok. 1,5 mln nowych miejsc pracy.
W trakcie spotkania podsumowanych zostało osiem lat działania Programu Czysty Biznes. Trzy lata temu Program uzyskał pierwszą w Polsce dotację Programu Unii Europejskiej – LIFE Environment. Jej owoc, narzędzie internetowe „Menedżer Środowiska”, które umożliwia firmom monitorowanie ich wpływu na środowisko, był prezentowany podczas konferencji.
Punktem kulminacyjnym spotkania było jednak wręczenie Ogólnopolskich Nagród Czysty Biznes 2006, przyznanych już po raz siódmy.
Nagrody przyznawano w czterech kategoriach. W pierwszej, zatytułowanej „Zarządzanie wodą, energią i odpadami&#...