Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy o odpadach posiadacz odpadów może przekazać określone rodzaje odpadów w celu ich wykorzystania osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej, nie będącym przedsiębiorcami, na ich własne potrzeby. Rodzaje odpadów, które można w ten sposób przekazywać, określone są w osobnych aktach prawnych.

Po raz pierwszy zostały one wyszczególnione w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 28 maja 2002 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym, nie będącym przedsiębiorcami, do wykorzystania na ich własne potrzeby (DzU nr 74, poz. 686), wydanym na podstawie upoważnienia zawartego w art. 33 ust. 3 ustawy o odpadach. Upoważnienie to zostało zmienione Ustawą z 29 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 175, poz. 1458 oraz z 2006 r. nr 63, poz. 441), co spowodowało konieczność wydania nowego rozporządzenia. Dlatego też 19 maja 2006 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym nie będącym przedsiębiorcami, oraz dopuszczalnych metod odzysku (DzU nr 75, poz. 527), a jednocześnie utraciło moc poprzednie rozporządzenie.

Rodzaje odpadów
W załączniku do rozporządzenia określono 61 rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym l...