Listopadowa refleksja
W listopadowym miesiącu krótkich dni i refleksji trzeba poszukiwać jasnych stron życia i pozytywnych sygnałów. W energetyce o takie niełatwo, ale kto szuka, ten znajdzie.
Pierwszym optymistycznym zjawiskiem jest przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej, który stanowi przykład strategicznego podejścia do rozwoju gospodarki. To na razie projekt opublikowany w sierpniu i poddany konsultacjom społecznych, więc dobrze by było, żeby jego ostateczna wersja została przyjęta jako oficjalny dokument rządowy. Przede wszystkim w NPRGN zauważa się, że technologie niskoemisyjne, w tym energetyka odnawialna, są nie tylko obciążeniem narzuconym przez zobowiązania unijne, ale także szansą na rozwój i drogą do poszukiwania nowych źródeł przewagi konkurencyjnej kraju.
W dokumencie autorzy podkreślają, że dzięki doświadczeniom innych państw Polska może skorzystać z tzw. premii zapóźnienia, czyli z wdrażania aktualnie najkorzystniejszych rozwiązań i najlepszych technologii bez ponoszenia kosztów ich tworzenia. NPRGN jest dokumentem kompleksowym, obejmującym różne sektory powodujące emisje CO2, a w szczególności energetykę, transport, przemysł, rolnictwo, budownictwo, nie zapomina także o informacji i promocji wzorców konsumpcji, wskazując, jak wiele można i należy zrobić. Można oczywiście mieć do tego materiału zasadnicze zastrzeżenia. Przede wszystkim, autorzy nie próbują zmierzyć się z wyzwaniem osią...