Lokalne fora energetyczne
Bardzo duże znaczenie dla powodzenia inicjatyw proenergetycznych podejmowanych przez władze lokalne ma aktywne zaangażowanie mieszkańców i lokalnych interesariuszy w tworzenie i realizację lokalnej polityki energetycznej. Ich rolą jest nie tylko zachęcanie władz lokalnych do podejmowania konkretnych działań w tym zakresie, ale również wyrażanie swojej opinii na temat wizji rozwoju miasta i planowanych przez nie działań, dzielenie się swoją wiedzą i wartościowymi informacjami, zwracanie uwagi na problemy wymagające rozwiązania oraz wspieranie władz w osiągnięciu założonych celów.
Kluczowa rola lokalnych interesariuszy jest widoczna zwłaszcza w przypadku gmin będących sygnatariuszami Porozumienia Burmistrzów, które przyjęły bardzo ambitne cele w zakresie zrównoważonego wykorzystania energii i ochrony klimatu. Gminy te zobowiązały się do ograniczenia emisji CO2 na całym zarządzanym przez siebie terenie co najmniej o 20% do 2020 r. Ponieważ cel ten dotyczy zarówno sektora komunalnego, jak i prywatnego, jego osiągnięcie nie jest możliwe bez aktywnego zaangażowania mieszkańców w proces opracowania i wdrażania ?Planu działań na rzecz zrównoważonej energii?, przedstawiającego długoterminową wizję zrównoważonego rozwoju miasta czy gminy oraz konkretne działania, które umożliwią jej realizację.
Istnieje wiele sposobów mobilizacji wokół wspólnych celów energetycznych, w tym prowadzenie szerokich kampanii informacyjno-edukacyjnych bądź internetowych grup dyskusyjnych poświęconych lokalnej sytuacji energetycznej czy organizacja lokalnych dni energii, dni otwartych drzwi lub społecznych komitetów doradczych. Jednym z nich jest również organizacja lokalnych forów energetycznych, dających władzom lokalnym możliwość osobistego spotkania się z przedstawicielami różnych grup interesariuszy, poinformowania ich o realizowanych i planowanych działaniach oraz poznanie ich opinii.
Na przełomie maja i czerwca 2014 r. takie fora zorganizowane zostały w trzech gminach uczestniczących w projekcie MESHARTILITY, koordynowanym przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć ?Energie Cités?. Były to gminy Bydgoszcz, Częstochowa i Jasło, które są sygnatariuszami Porozumienia Burmistrzów i wspólnie z mieszkańcami tworzą plan zrównoważonego rozwoju energetycznego miasta, a także chcą aktywnie zaangażować ich w jego realizację.
Do udziału w forach zaproszeni zostali przedstawiciele rozmaitych grup interesariuszy, m.in. różnych wydziałów lokalnej administracji, przedsiębiorstw energetycznych, spółdzielni mieszkaniowych, firm prywatnych i placówek edukacyjnych. Podczas spotkań władze lokalne przedstawiły swoją aktualną i planowaną strategię energetyczną oraz zachęcały uczestników do dyskusji na temat możliwości poprawy sytuacji energetycznej miasta, oczekiwań mieszkańców w tym zakresie oraz możliwości ich zaangażowania się w osiągnięcie lokalnych celów energetycznych. Dyskusje te okazały się bardzo owocne i pomogą władzom lokalnym w lepszym dostosowaniu prowadzonej przez siebie polityki do istniejących realiów oraz potrzeb mieszkańców.
Więcej na stronie www.meshartility.eu.
Patrycja Płonka,
PNEC