Logiczną konsekwencją sanitacji niewielkich jednostek osadniczych jest perspektywa budowy oczyszczalni ścieków w wydzielonych osiedlach o liczbie mieszkańców nie przekraczającej 300-400 osób.
Technologia oczyszczania ścieków w systemie BSK Hyperjet oparta jest na metodzie niskoobciążonego osadu czynnego, realizowanej w sekwencyjnym reaktorze biologicznym SBR działającym w sposób ciągły z mechanicznym napowietrzaniem ścieków wielofunkcyjnym mieszadłem Hyperjet. System BSK Hyperjet może być z powodzeniem stosowany w lokalnych małych oczyszczalniach ścieków w warunkach małych osiedli wiejskich i miejskich.

Oczyszczanie ścieków w technologii BSK Hyperjet
W systemie BSK Hyperjet można rozróżnić dwie zasadnicze fazy procesu: fazę dopływu i gromadzenia ścieków w reaktorze oraz fazę sedymentacji.
W czasie napełniania komory reaktora włączony system napowietrzający nasyca powietrzem gromadzone w nim ścieki, jednocześnie mieszając je z osadem czynnym.
Ponieważ procesy biologicznego rozkładu zarówno azotu, jak i fosforu w dużej mierze zależą od temperatury ścieków, zaleca się przykrycie reaktora SBR. Nie jest to warunek konieczny ze względów technologicznych, pozwala jednak na utrzymanie w miarę stałej temperatury ścieków, co z kolei gwarantuje uzyskanie stabilnych i bardzo wysokich efektów biologicznej destrukcji w ciągu całego roku.
Po upływie określonego dla fazy gromadzenia ścieków czasu bądź po osiągnięc...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?