Nowa koncepcja gospodarcza Unii Europejskiej określana mianem gospodarki o obiegu zamkniętym (circular economy) jest koncepcją, w której produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać cały czas w obiegu gospodarczym. Oznacza to, że produkty powinny być tak projektowane i produkowane, aby minimalizować wytwarzanie odpadów oraz poszukiwać alternatyw dla ich ponownego zagospodarowania (nie utylizacji) jako surowców wtórnych.

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest ideą uwzględniającą wszystkie etapy cyklu życia produktu: projektowanie, produkcję, konsumpcję, zbieranie odpadów i powtórne ich zagospodarowanie. Takie podejście do procesu projektowania i produkcji wymusza na przedsiębiorstwach poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań.

Komisja Europejska 2 grudnia 2015 r. opublikowała pakiet gospodarki o obiegu zamkniętym. Składa się on między innymi z komunikatu ?Zamknięcie obiegu ? plan działań UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym?, który zawiera propozycje dotyczące wszystkich etapów życia produktów. Są to:

1) ekoprojektowanie ? obejmujące możliwości naprawy i modernizacji, trwałość i możliwość recyklingu produktów,

2) wskazówki dotyczące najlepszych praktyk w zakresie gospodarowania odpadami i efektywnego gospodarowania zasobami w sektorze przemysłowym,

3) rozwiązania określające wpływ produktów na środowisko,

4) wprowadzenie wymagań i celów odnoszących się do gospodarowania od...