Meble od Kartooni
Proekologiczni projektanci chętnie sięgają po tekturę, bo aż 70% surowca potrzebnego do jej produkcji pochodzi z makulatury, a zużyty karton może być przetwarzany nawet do sześciu razy.
Meble z tektury są w Polsce nadal raczej mało popularne, jednak pomysł na ich produkcję pojawił się dość dawno. Po raz pierwszy meble z kartonu pojawiły się w latach 20. XX w. w pracach znanego projektanta, Gerrita Rietvelda, ale rozgłos zyskały dopiero w latach 80., kiedy to znany architekt i projektant, Frank Gehry, stworzył serię mebli z tektury.
Obecnie wielu twórców wykorzystuje w swoich pracach tekturę, stosując różne techniki jej formowania. Jedną z najbardziej popularnych i najprostszych jest sklejanie poszczególnych warstw wyciętej tektury w najróżniejsze wzory.
Bardziej złożona jest zapoczątkowana w latach 80. XX w. przez francuskiego projektanta Erica Guiomara technika „konstrukcyjna”. W Polsce od kilku lat stosuje ją firma Kartooni. – Metoda ta przypomina trochę budowanie domu i polega na stworzeniu szkieletu mebla z twardej tektury falistej (dwu-, trzy- lub pięciowarstwowej), który następnie oklejany jest zewnętrzną warstwą równie wytrzymałego kartonu. Dzięki zastosowanej konstrukcji wszelkie wzmocnienia są niewidoczne dla oka, a cały mebel pozostaje niezwykle lekki. Powstałe w ten sposób „surowe” meble można dowolnie malować, zdobić i...