W Kościelisku w dniach od 30 maja do 2 czerwca br. pod honorowym patronatem rektora Politechniki Śląskiej i Komitetu Inżynierii Środowiska PAN odbyła się IX Konferencja Naukowa „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska”. Organizatorem przygotowywanych co dwa lata spotkań jest Zakład Chemii Sanitarnej i Procesów Membranowych Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej. Jej celem było dokonanie przeglądu osiągnięć w zakresie wykorzystania procesów membranowych w ochronie środowiska i innych dziedzinach techniki oraz życia.
 
W konferencji uczestniczyło 137 osób reprezentujących polskie uczelnie, ośrodki badawczo-naukowe i zakłady przemysłowe oraz firmy wdrażające procesy membranowe w wielu gałęziach przemysłu. Spośród wielu przybyłych należy wymienić wykładowców zagranicznych prof. Barta Van der Brugenna z Belgii i prof. Petera Hucka z Kanady, a także wspomnieć o przedstawicielach firm związanych z technikami i procesami stosowanymi w ochronie środowiska i analityce z Niemiec, Austrii i Rosji. Odnotowano przybycie wielu znakomitych gości, w tym rektorów Politechniki Warszawskiej, Kolegium Karkonoskiego, a także dziekana Politechniki Gdańskiej i Politechniki Łódzkiej, dyrektora Instytutu Chemii Przemysłowej oraz wielu dyrektorów z przedsiębiorstw zaangażowanych w rozwój i modernizację swoich technologii, których obecność bardzo podniosła prestiż spotkania i potwierdziła wagę problemów poruszanych na konferencji. Trzeba też zaznaczyć, że w wydarzeniu uczestniczyła duża grupa młodych naukowców (doktorantów),mających nowe pomysły i prezentujących wyniki swoich badań.
 
Podczas trzydniowych obrad wysłuchano 40 referatów oraz dyskutowano po przedstawieniu 63 posterów. Tematyka naukowych wystąpień dotyczyła: odsalania wód i ścieków z wykorzystaniem technik membranowych; wykorzystania membran w enkapsulacjimateriału biologicznego i w technologii oczyszczania ścieków, odnowy wody i uzdatniania wód; embranowej separacja gazów, perwaporacji, destylacji membranowej; modelowania procesów membranowych i innych zagadnień inżynieryjnych. Ponadto wytwarzania i charakteryzowania membran pod kątem zastosowań w monitoringu i ochronie środowiska, a także reaktorów membranowych i wykorzystania membran w biotechnologii.
 
Podczas sesji posterowej przedstawiono wyniki badań realizowanych w polskich i zagranicznych ośrodkach naukowych oraz przemysłowych, tematycznie związanych z zagadnieniami poruszanymi w ramach konferencji. Szczególnie doceniano wysoki poziom merytoryczny wszystkich przedstawionych prac.
 
Organizatorzy Konferencji przyłożyli również dużą wagę do zagospodarowania czasu uczestników, czemu służył między innymi program turystyczno-rozrywkowy. Pozwoliło to na kontynuowanie dyskusji i tworzyło atmosferę do partnerskiej wymiany poglądów. W tym roku chętni wzięli udział w wycieczce fakultatywnej do Bańskiej Niżnej, gdzie zwiedzano obiekty PEC Geotermia Podhalańska. Druga grupa była z przewodnikiem w okolicach Tatr. W trakcie kolacji przy ognisku przygrywała góralska kapela, a dwugodzinny spektakl pt. „Jak zatrzymać tę chwilę”, przygotowany przez młodych polskich artystów ze Studia Aktorów Paris-Paris, zwieńczył to wydarzenie.
 
 
prof. dr hab. inż. Krystyna Konieczny, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego