Eksploatacja sieci wodociągowej wymaga nie tylko utrzymania jej funkcjonowania i prawidłowego nią zarządzania, ale także przywracania jej zdolności technicznych oraz użytkowych. Strategia eksploatacyjna odnowy technicznej przewodów wodociągowych powinna zakładać i ujmować w dokumentach potrzebę remontów.

Konieczne jest zastąpienie sposobu podejmowania decyzji o remontach sieci wodociągowej na podstawie intuicji czy doświadczenia – przez bazowanie na systematycznie prowadzonych badaniach podatności na uszkodzenia, rachunku ekonomicznym i wariantowych rozwiązaniach technologicznych renowacji rurociągów.
Często w literaturze fachowej wykazuje się, że awarie występujące w sieci wodociągowej mają charakter losowy. Jest to uzasadnione podczas normalnej eksploatacji sieci wodociągowej w czasie tzw. trwałości przewodów wodociągowych. Po upływie kilkudziesięciu lat obserwuje się związaną z procesami starzenia tendencję do wzrostu intensywności uszkodzeń przewodów wodociągowych. W takich przypadkach stajemy przed alternatywą usuwania zwiększonej liczby awarii albo odnowy technicznej rurociągów poprzez kapitalne remonty.

Krośnieński przykład
System zaopatrzenia w wodę aglomeracji krośnieńskiej obejmuje swoim zasięgiem 11 gmin powiatu krośnieńskiego i sanockiego. Ogółem system zaopatruje w wodę do spożycia ok. 100 tys. mieszkańców miasta Krosna oraz sąsiednich gmin. Do wodociągu dostarczana jest woda z trzech zakładów jej uzdatniania (ZUz...