Miasta o swoich najważniejszych problemach
W dorocznym XLVIII Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich, które odbyło się 17 czerwca br. w Krakowie, wzięło udział ponad 220 delegatów i delegatek oraz obserwatorów i obserwatorek z miast członkowskich ZMP.
Podczas spotkania podsumowano działalność Związku w zeszłym roku oraz przyjęto stanowiska w kwestii kadencyjności, finansowania oświaty oraz zmiany granic miast.
– Bardzo cieszy nas obserwowany od 9 lat stały wzrost liczby miast członkowskich. Tylko w tym roku do ZMP przystąpiło 14 nowych miast, od czasu naszego ostatniego Zgromadzenia w czerwcu ubiegłego roku przybyło nam 29 członków – mówił, omawiając ubiegłoroczne działania, Jacek Sutryk, prezes Związku Miast Polskich, prezydent Wrocławia. Związek Miast Polskich liczy obecnie 389 miast, które zamieszkuje ponad 80% miejskiej ludności Polski.
Granice miast
Samorządowcy zrzeszeni w Związku Miast Polskich odnieśli się do problemu zmian granic miast. W podjętym stanowisku wyrażają oni głębokie zaniepokojenie z powodu utrzymującej się nieadekwatności granic administracyjnych, która blokuje rozwój funkcjonalny miast. „Nasze działania w kierunku dostosowania granic spotykają się niestety z nieuzasadnionym oporem niektórych gmin wiejskich, które stosują język nacechowany emocjonalnie, określa...