Rewolucja odpadowa w metropoliach
Od ponad dekady polskie miasta realizują imponujący program modernizacji systemów gospodarowania odpadami komunalnymi. Jak pokazuje najnowszy raport Unii Metropolii Polskich, lata 2013-2024 to czas nie tylko wielkich inwestycji, ale też budowania świadomości ekologicznej mieszkańców i ciągłej adaptacji do zmieniającego się prawa.
Raport „Rewolucja odpadowa” podsumowuje proces transformacji gospodarki odpadami zarówno w największych polskich miastach, jak i w całym kraju. Punktem wyjścia była nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 2011 r., która nadała gminom kluczową rolę w systemie odpadowym. Reforma obowiązująca od 1 lipca 2013 r. przyniosła radykalne zmiany: to samorządy stały się organizatorem odbioru i zagospodarowania odpadów oraz wzięły na siebie odpowiedzialność za osiąganie unijnych poziomów recyklingu.
– Do 2013 r. tak naprawdę gospodarką odpadami rządził rynek. Umowy cywilnoprawne, które każdy właściciel nieruchomości powinien zawrzeć z odpowiednim wykonawcą, dawały pole do nadużyć. Odpady leżały wszędzie i tak naprawdę nie było nad tym żadnej kontroli – oprócz tego, że przedsiębiorcy musieli być wpisani do rejestru firm odbierających odpady, ale w praktyce mało kto kontrolował mieszkańców i firmy – mówi Klaudia Subutkiewicz, dyrektork...