Wspólny polsko-niemiecki pilotażowy projekt w dziedzinie ochrony środowiska, jak dotąd jedyny takim kształcie i największy w zakresie gospodarki wodnej, zrealizowany w 1998 r. w Gubinie, obchodził w minionym roku jubileusz pierwszego 10-lecia swojego istnienia. Czy w ciągu tego okresu udało się zrealizować przyjęte wcześniej założenia?

Oczyszczalnia zaprojektowana dla 90 000 RLM ze średnią przepustowością 12 000 m3/d i maksymalną 14 400 m3/d, obsługująca dwa sąsiednie miasta: Gubin oraz niemieckie Guben, powstała w celu ochrony i polepszenia jakości lokalnego środowiska przyrodniczego, zarówno w odniesieniu do wód Nysy Łużyckiej, Odry, Bałtyku, jak i gruntów rolnych oraz emisji do atmosfery.
 
Opis obiektu
Mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków Gubin-Guben z chemicznym wspomaganiem strącania fosforu jest w pełni zautomatyzowana. Gospodarkę osadową prowadzi się, wykorzystując rolnicze zagospodarowanie osadów ściekowych z prowadzeniem monitoringu jakości wód podziemnych i gruntu na zagospodarowywanych polach. W oparciu o biogaz (powstający podczas fermentacji osadów) i gaz ziemny oczyszczalnia produkuje średnio 37% energii elektrycznej i 100% energii cieplnej, które są potrzebne do zabezpieczenia wszystkich procesów technologicznych i potrzeb socjalnych przedsiębiorstwa. Obiekt obsługuje wys...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?