Agnieszka Waszak

Irgi, ze względu na utrzymującą się bardzo długo, nawet cały rok, atrakcyjność oraz różnorodność pokrojów, to wartościowe krzewy. Dzięki tym cechom mogą być one wszechstronnie stosowane w zieleni miejskiej i w ogrodach przydomowych.


Wśród irg znajdziemy krzewy zimozielone i półzimozielone, a także o liściach przebarwiających się jesienią na pomarańczowo, np. irga rozkrzewiona (Cotoneaster divaricatus), lub na czerwono, np. irga karłowata (Cotoneaster perpusillus) i opadających na zimę. Niewielkie kwiaty tych krzewów mają płatki w delikatnych odcieniach białej, białoróżowej lub różowej barwy. Kwitnienie większości irg przypada na przełom maja i czerwca. Niewątpliwą ich ozdobą są niewielkie, kuliste owoce, najczęściej wybarwione w gamie czerwieni, rzadziej czarne, jak u irgi błyszczącej (Cotoneaster lucidus) i irgi jamkowatej (Cotoneaster foveolatus).

Dywany, skarpy, murki...
Jeżeli szukamy rośliny odpowiedniej na skarpy, zwłaszcza w pasach zieleni przyulicznej lub do zadarniania dużych powierzchni, wybierać możemy spośród wielu odmian odznaczających się niskim wzrostem i szerokim pokrojem. Wśród krzewów o liściach sezonowych najczęściej stosowana do tego celu jest irga pozioma (Cotoneaster horizontalis).

Fot. 1. Irgę poziomą warto stosować w kompo...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?