Mikro i małe biogazownie elementem gospodarki obiegu zamkniętego
Pod pojęciem gospodarki obiegu zamkniętego, które zostało zaimplementowane w 2015 roku przez Komisję Europejską, znajduje się odejście od gospodarki linearnej, gdzie ostatecznym etapem cyklu życia produktu jest jego utylizacja.
Podejście to związane jest z dążeniem do działania w kompleksowym zakresie od kołyski do kołyski, czyli w sposób cykliczny. Powstające odpady w procesie produkcji nie mają być ostatnim ogniwem łańcucha produkcyjnego, ale mają być dalej wykorzystywane poprzez odzysk materiałowy lub energetyczny.
Struktura rolnictwa a mikroinstalacje
Jedną z ważniejszych gałęzi polskiej gospodarki stanowi rolnictwo, które charakteryzuje się znacznym zróżnicowaniem, przede wszystkim pod względem wielkości indywidualnych gospodarstw rolnych. Większość z nich posiada strukturę do 15 ha użytków rolnych (stanowi to aż 84% wszystkich gospodarstw rolnych). Wielkotowarowe gospodarstwa, posiadające powyżej 100 ha, stanowią w Polsce jedynie około 1% wszystkich gospodarstw. Wymusza to przede wszystkim dywersyfikację działań i ewentualne zrzeszanie rolników w różnego rodzaju grupach producenckich. Optymalnie gospodarstwo, które chciałoby uruchomić mikrobiogazownię, powinno być wielkości od 10 do 50 ha i mieć mieszany profil produkcji, gdzie zagospodarowywanie wytwarzanych odpadów produkcyjnych stanowi duży problem logistyczny i finansowy. W Polsce według danych GUS istnieje ponad 300 tysięcy tego typu gospodarstw....