Instalacje biogazowe mogą być rozwiązaniem korzystnym dla gospodarstw mających problem z zagospodarowaniem znacznej ilości odpadów organicznych oraz charakteryzujących się występującym jednocześnie wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną i ciepło, związanym z prowadzonymi procesami wytwórczymi. Ile tego typu instalacji istnieje w Polsce i jakie zastosowano w nich technologie?

Mikro i małe biogazownie rolnicze są instalacjami dostosowanymi pod względem zasobowym do dostępnych lokalnie odpadów organicznych pochodzących z procesów produkcyjnych w towarowych gospodarstwach rolnych.

Niezbędne zasoby

Realizacja biogazowni w każdym przypadku powinna być uzasadniona przez jej rolę w zakresie zagospodarowania odpadów oraz produkcji energii elektrycznej, a także wytwarzania ciepła i nawozów o lepszej jakości w stosunku do nawozów organicznych. Z uwagi na większą skalę koniecznej do poniesienia inwestycji niż w przypadku innych technologii OZE w celu wykorzystania w maksymalny sposób wszystkich możliwości, jakie stwarza biogazownia, oraz dla zapewnienia ekonomicznej opłacalności przedsięwzięcia żaden z powyższych czynników nie powinien być pominięty. Wysoka sprawność i stabilność produkcji energii w biogazowni czyni ją technologią umożliwiającą zaopatrzenie w energię cieplną odbiorców o stałym w ciągu roku wysokim zapotrzebowaniu, co umożliwia np. obniżenie kosztów lokalnej produkcji przemysłowej. Sprawia takż...