na przykładzie ergonomii procesu rewitalizacji osiedli z wielkiej płyty

Szeroko rozumiane projektowanie coraz częściej odchodzi od kreowania zdefiniowanego, skończonego „dzieła – obiektu” na rzecz inicjowania i kontrolowania procesu rozwoju i różnorodnych aktywności związanych z przestrzenią objętą projektowaniem. Oznacza to wciągnięcie w krąg zainteresowań projektantów szerokiego spektrum interakcji zachodzących pomiędzy materialną częścią dzieła architektonicznego a jej użytkownikami.


Materialną częścią dzieła architektonicznego jest struktura budowlana, a jej bezpośredni i pośredni użytkownicy wpływają na stan techniczny utrzymania lub zużywania się oddanych w posiadanie zasobów. Dobrym przykładem do rozważań o minimalizacji odpadów budowlanych jest tematyka budownictwa z wielkiej płyty i podejmowania działań mających na celu skuteczne przeprowadzenie rewitalizacji. Podjęcie w odpowiednim czasie właściwych działań prewencyjnych może wpływać na żywotność techniczną budynków oraz na witalność całego osiedla, co wiąże się ze złożonym procesem planowania rewitalizacji w duchu poszanowania zasobów.
Rozważając semantykę słowa „proces”, możemy stwierdzić, że zjawisko procesu jest wszechobecne. Różnorodne procesy zachodzą wokół nas, próbujemy je opisywać, gdy stają się przedmiotem naszych obserwacji, jednakże wielu z n...