Rosnące ostatnimi czasy zainteresowanie gospodarką odpadami spowodowane jest zarówno zmianami prawa, jak i wzrostem świadomości ekologicznej Polaków. Tematyka dotycząca zagospodarowania odpadów i ich unieszkodliwiania, a szczególnie metod działania i technologii, dzięki którym minimalizowana jest ilość odpadów, opisywana była już wielokrotnie. Jednak wzrastające zainteresowanie problematyką odpadową i zmiany w tym zakresie sprawiają, iż popyt na tego typu informacje jest ciągle ogromny.
Niedawno na rynku wydawniczym ukazało się trzecie, uaktualnione wydanie „Podstaw gospodarki odpadami” prof. dr hab. inż. Czesławy Rosik-Dulewskiej z Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi Uniwersytetu Opolskiego. Monografia omawia regulacje prawne dotyczące gospodarki odpadami zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej. W obszernym aneksie znajduje się spis aktów prawnych obowiązujących w UE.
W podręczniku opisane są także sposoby ograniczania ilości odpadów oraz ekonomiczne skutki wykorzystania surowców wtórnych. Autorka zwraca uwagę, iż wykorzystanie surowców wtórnych nie tylko eliminuje zanieczyszczenie środowiska naturalnego, ale także zapewnia zwiększenie bazy surowcowej, obniżenie kapitałochłonności i energochłonności pozyskiwanych surowców oraz zmniejsza zużycie materiałów i koszty produkcji.
W monografii znajduje się ponadto przegląd systemów gos...