Minimalizowanie strat
W okresie ostatnich kilkunastu lat nasz kraj nawiedzany jest przez liczne powodzie, które spędzają sen z powiek zarówno wielu samorządowcom, jak i mieszkańcom zagrożonych terenów. Problem ten może się pogłębić, jeśli prognozowane przez ekspertów zmiany klimatu znajdą swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Zgodnie z dokumentami opracowanymi m.in. przez zespół międzynarodowych ekspertów (IPCC)1, zmiany klimatu są nieuniknione. Na przestrzeni ostatniego stulecia w Europie północnej znacznie zwiększyły się opady deszczu i śniegu, natomiast na południu coraz częściej występują susze2. Globalnie związane jest to ze wzrostem średniej temperatury powietrza oraz poziomu mórz i oceanów. W skali regionalnej istnieje duże prawdopodobieństwo zwiększenia częstotliwości zjawisk ekstremalnych, w tym deszczy nawalnych czy powodzi. Według Projektu Peseta IPCC3, prognozowany jest wzrost ryzyka powodziowego od rzek wskutek zwiększenia przepływów maksymalnych o prawdopodobieństwie przewyższenia raz na 100 lat (wzrost o ponad 10% na większości rzek w Polsce południowej i centralnej).
Skutki lokalnych powodzi
Coraz więcej gmin w Polsce zostaje dotkniętych skutkami powodzi, a na obszarze wielu z nich te ekstremalne zjawiska zdarzają się niemal co roku. Podczas powodzi w 2010 r. w Polsce straty powodziowe wystąpiły na obszarz...