Po raz kolejny próbuje się ratować zagrożone plany osiągnięcia poziomów odzysku i recyklingu. Tym razem zastrzykiem finansowym wspomagającym selektywną zbiórkę ma być podniesiona w nowym projekcie opłata za korzystanie ze środowiska. Planowane jest trzykrotne zwiększenie stawki za odpady komunalne, w tym odpady opakowaniowe na poziomie 75 zł/tonę.

Płacić będą oczywiście mieszkańcy miast i gmin, każdy po równo – jak za dawnych czasów, gdyż średnio na jednego Polaka przypada od 200 do 300 kg odpadów komunalnych na rok. Na podstawie Programu gospodarki odpadami komunalnymi w Gminie Kraków, w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Kraków przyjęto, że w ciągu roku w gospodarstwach domowych jedna osoba wytwarza średnio 250 kg odpadów komunalnych. Także warszawscy urzędnicy wyliczyli (na podstawie prowadzonych od 13 lat badań morfologicznych odpadów), iż mieszkaniec stolicy wytwarza rocznie 350 kg odpadów komunalnych (jeden kg dziennie). Prawie wszyscy zgadzają się na płacenie takich opłat i przechodzą nad tym do porządku dziennego, bo nie mają innego wyboru. Może dla mieszkańców gm. Kraków roczna kwota 18,75 zł (miesięczna 1,56 zł), która będzie doliczana przy odbiorze odpadów tytułem opłaty za korzystanie ze środowiska, jest niewarta uwagi?

Ile odpadów w odpadzie?
Wyliczone 250 kg odpadów, jest sumą odpadów komunalnych pochodzących z gospodarstw domowych – ok. 80 kg, przedszkoli – 30 kg, szkół...