Deforestacja, erozja gleby, zanik różnorodności biologicznej, przyspieszone wymieranie gatunków czy nieformalne osady ludności w squatach z brakiem dostępu do wody pitnej to presje, z jakimi mierzy się dzisiejszy krajobraz kontynentalnej Afryki.

 

Zachłanne działania człowieka względem zasobów ludzkich wpływają na postępujące zmiany środowiskowe. Architekci krajobrazu pełnią ważną rolę w Chinach, Europie, ale zawód ten zasadniczo nie występuje w krajach ubogich, takich jak Indie, Wenezuela czy w państwach afrykańskich. Benard O. Ojwang, architekt krajobrazu z Jomo Kenyatta University of Agriculture and Technology w Kenii, podkreśla rolę architektów krajobrazu w Afryce Subsaharyjskiej. Wierzy, że: ? Architekci krajobrazu są aniołami wysłanymi przez Boga, aby przyjść i uratować krajobrazy kenijskie i afrykańskie od niszczącego wpływu człowieka i niekontrolowanych sił natury.              

 

Anioł z Południowej Afryki

?Aniołem? ? pionierem architektury krajobrazu XX w. ? była walcząca o uzdrowienie natury Południowej Afryki Joane Pim (1904?1974), która przyczyniła się do założenia Instytutu Architektów Krajobrazu Południowej Afryki ? ILASA. W ramach działań na rzecz krajobrazu Czarnego Lądu oraz w celu tworzenia miejsc przyjaznych człowiekowi posadziła 200 tys. drzew na terenach otaczających kopalnię złota...