Klęska konferencji w Kopenhadze, która odbyła się w grudniu 2009 r., oddala prawdopodobieństwo, że wszystkie kraje świata podejmą działania na rzecz ochrony klimatu. Powoduje to, że działania adaptujące system społeczny, gospodarczy i przyrodniczy do nadchodzących zmian stają się sprawą niezwykle pilną.

Podstawowym celem Ramowej Konwencji ONZ w sprawie zmiany klimatu jest (art. 2): „doprowadzenie (…) do ustabilizowania koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze na poziomie, który zapobiegałby niebezpiecznej antropogenicznej ingerencji w system klimatyczny”1. IV Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (tzw. IPCC) wskazuje2, że aby cel ten został osiągnięty, konieczne jest znaczące zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
Efekt cieplarniany jest zjawiskiem naturalnym. Powoduje go obecność w atmosferze tzw. gazów cieplarnianych. Ich cechą charakterystyczną jest to, że przepuszczają w całości słoneczne promieniowanie krótkofalowe (0,15-4 nm), które ogrzewa Ziemię. Długofalowe promieniowanie cieplne, emitowane następnie z powierzchni Ziemi, zatrzymywane jest przez te gazy, które częściowo kierowane są ku powierzchni naszej planety, dodatkowo ją ogrzewając. Reszta tego promieniowania uchodzi do kosmosu (rys. 1).
Dzięki obecności w atmosferze gazów cieplarnianych temperatura powietrza, panująca przy powierzchni Zi...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?