Od wielu lat przedstawiciele sektora wodociągowo-kanalizacyjnego wskazują na słabą współpracę z polskimi naukowcami. Mówił na ten temat m.in. w nr 6/2019 ?Wodociągów-Kanalizacji? Zbigniew Gieleciak z RCGW w Tychach. Jak to wygląda od drugiej strony? Kalina Olejniczak rozmawia z dr. Jakubem Drewnowskim (Politechnika Gdańska) i Jędrzejem Bylką (Politechnika Poznańska), założycielami Polskiego Oddziału Young Water Professionals IWA (International Water Association).

Od wielu lat obecny w rozmowach branżowych jest temat potencjału polskiej nauki i przełożenia tej myśli na technologie wdrażane w przedsiębiorstwach. Najczęściej słyszymy jednak narzekania ze strony branży. Jaka, panów zdaniem, jest prawda na temat tego, co polska nauka może dać sektorowi wodnemu?
Jędrzej Bylka: Myślę, że jest wiele narzekania ? branża narzeka na naukowców, na uczelniach słychać narzekanie na brak zainteresowania branży. Zarówno naukowcy, jak i przedstawiciele przemysłu wskazują na problemy związane z: administracją, prawem zamówień publicznych, trudne przepisy w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych, brak wsparcia finansowego itd. Osobiście zamiast mówić o problemach, wolę mówić o wyzwaniach, a tych jest wiele w kontekście współpracy nauki z przemysłem. Myślę, że polskie uczelnie mogą naprawdę dużo zaproponować sektorowi wodnemu. W pierwszej kolejność trzeba zwrócić uwagę na dydaktykę ? duża część kadry pracującej w...