Od kilkunastu lat obserwujemy szybki rozwój rynku rur z tworzyw sztucznych. Największymi europejskimi producentami tego typu rur są Włochy, Niemcy i Francja. Wytwarza się tam niemal 50% wszystkich rur tworzywowych na Starym Kontynencie. Rynek budowlany plasuje się na drugim miejscu, jeśli chodzi o użycie tworzyw sztucznych.

W Polsce zapotrzebowanie na rury tworzywowe wyniosło w 2017 r. 3,5 mln t. Przemysł budowlany (25,9%) był drugim co do wielkości konsumentem tworzyw sztucznych, zaraz po opakowaniowym (32,5%). W porównaniu do średniej europejskiej, w naszym kraju mniej zarysowana jest przewaga produkcji opakowań nad drugim sektorem wykorzystania tworzyw sztucznych ? budownictwem (w Polsce ? 32,5% vs 25,9%, w Europie 39,5% vs 19,4%)1.
Wszechstronne rury tworzywowe
Dzisiaj rury z tworzyw sztucznych znajdują swoje zastosowanie w niemalże wszystkich możliwych obszarach wykorzystujących systemy rurowe do przesyłu mediów. Zasadniczo wyróżniamy cztery obszary zastosowań: zaopatrzenie, usuwanie odpadów, instalacje w domach i budynkach oraz zastosowania przemysłowe. Tu rury z tworzyw sztucznych służą przede wszystkim do przesyłu wody pitnej, gazu i ścieków oraz innych cieczy (np. chemikaliów). Oprócz tego istnieje całe mnóstwo innych zastosowań, jak np. w rolnictwie czy telekomunikacji.
Rury z tworzyw sztucznych odgrywają szczególną rolę w odniesieniu do systemów związanych z transportem wody pitnej, g...