Modele wykorzystania energii zasobów morskich
W związku z rozwojem idei wykorzystywania polskich obszarów morskich na potrzeby energetyki odnawialnej pojawiają się pytania związane m.in. z rozwojem oraz zarządzaniem pracą morskich sieci elektroenergetycznych (MSE).
Przyjęcie krajowej koncepcji MSE wiąże się z działaniami podejmowanymi przez inne kraje europejskie, które budują swoje bezpieczeństwo energetyczne właśnie w oparciu o model rozwoju obszarów morskich. Takiemu podejściu sprzyja również prawodawstwo Unii Europejskiej, bowiem prowadzona przez Wspólnotę polityka wspierania integracji systemów elektroenergetycznych krajów członkowskich zmierza w kierunku tzw. European Super Grid. Cele tej polityki to stworzenie spójnego europejskiego rynku energii elektrycznej, gwarantującego zapewnienie uczciwej konkurencji na wewnętrznym rynku, pełna integracja odnawialnych źródeł energii oraz zachowanie bezpieczeństwa pracy systemu elektroenergetycznego wszystkich państw członkowskich. Znaczenie tej polityki odzwierciedlają aktualnie prowadzone inwestycje na Morzu Północnym oraz w wybranych obszarach Morza Bałtyckiego.
Niezbędne regulacje i strategia
W celu zapewnienia sprawnego rozwoju oraz zarządzania pracą morskiej części systemu elektroenergetycznego, który tworzy szereg podmiotów zarówno publicznych, jak i prywatnych, konieczne jest przygotowanie dobrych regulacji prawnych. Powinny one w szczególności określać kompetencje podmiotów publicznych, zwła...