Szamocińskie jezioro Siekiera ? niegdyś bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, wędkarzy i miłośników sportów wodnych ? straciło na atrakcyjności. Władze zarządzającej nim gminy podjęły więc decyzję o rekultywacji i monitorowaniu. Pierwsze działania w tym zakresie trwały trzy lata.

Położone na terenie miejscowości Szamocin w województwie wielkopolskim jezioro Siekiera, połączone stumetrowym ciekiem z niewielkim jeziorem Marglewo, zajmuje powierzchnię około 12 ha. Jego głębokość maksymalna to około 6 m, a średnia ? około 3 m. Zbiornik zasilany jest wodami gruntowymi, a jego zlewnia składa się z użytków i gospodarstw rolnych, terenów zielonych oraz mokradeł, a także zabudowy mieszkalnej oraz turystyczno-rekreacyjnej.

Mimo że pod kątem przydatności wody do kąpieli jezioro Siekiera nie budzi zastrzeżeń (cały rok jest intensywnie wykorzystywane rekreacyjnie oraz przez wędkarzy; w jego sąsiedztwie znajduje się kemping, plaża, kilkadziesiąt pomostów wędkarskich oraz trasa spacerowo-rowerowa), to o jego pogarszającym się stanie świadczył ekspansywny rozwój zespołu rogatka sztywnego (Ceratophyllum demersum), który wyparł inne gatunki występujące w tym miejscu w latach 90. XX wieku. W wodzie kilkukrotnie odnotowano deficyty tlenowe, których efektem (w ciągu ostatnich 15 lat) było trzykrotne wystąpienie przyduchy. Natomiast w rejonie kąpieliska, w ostatnim czasie, zaobserwowano intensywniejszy niż zwykle zakwit fitoplanktonu. W latach 2014-20...