Monitoring i zarządzanie ciśnieniem w sieci dystrybucji wody
Monitoring sieci wodociągowej jest narzędziem mającym służyć stałej kontroli warunków panujących w systemie dystrybucji wody.
Postęp technologiczny doprowadził do rozwoju systemów automatyzacji oraz zdalnych systemów przekazu danych, które znajdują zastosowanie w procesie monitoringu pracy sieci wodociągowej. Monitoring natężenia przepływu i ciśnienia w systemie dystrybucji wody jest niezbędny do nadzorowania i eksploatacji. Jego wdrażanie skutkuje nowymi rozwiązaniami technologicznymi, ułatwiającymi nie tylko nadzór i kontrolę, ale również planowanie prac eksploatacyjnych w wybranym obszarze sieci wodociągowej.
W kraju w obowiązującym Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie narzuca się przedsiębiorstwom wodociągowym dostawę wody o odpowiednim ciśnieniu, nie niższym niż 0,2 MPa oraz maksymalnym 0,6 MPa. W przypadku przekroczenia maksymalnej wartości 0,6 MPa dostawca ma obowiązek zamontować u odbiorcy na własny koszt zawór redukujący ciśnienie.
Zmiany ciśnienia w sieci powodowane są zmiennym rozbiorem dobowym i uderzeniami hydraulicznymi, wynikającymi z zamykania i otwierania zasuw, włączania pomp oraz uruchamiania odcinków po awariach itp. Gwałtowne zamknięcie bądź otwarcie przekroju przewodu powoduje nagły wzrost ciśnienia, które rozchodzi się w przewodzie falowo, a wzrost ciśnienia na ściankach jest przyczyną pęknięć i wysunięcia rury z ki...