Nowa regulacja prawna, nakazująca podmiotom zarządzającym składowiskami odpadów komunalnych prowadzenie monitoringu w zakresie emisji i składu gazu (w fazie eksploatacji co miesiąc i w fazie poeksploatacyjnej co 6 miesięcy), jest wyrazem dostosowania polskiego prawa w zakresie gospodarki odpadami do prawa Unii Europejskiej. Obecne wymagania monitoringu gazowego na składowiskach są określane każdorazowo w decyzjach wojewody dla indywidualnych przypadków.

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Ekologii Miast OBREM-Łódź od 1992 r. wykonuje badania biogazu na krajowych wysypiskach komunalnych. Zebrany materiał doświadczalny wykorzystano m.in. do opracowania wydanej w 1998 r. „Metodyki badania gazu wysypiskowego”1, uwzględniającej zalecenia unijne. Metodykę tę przetestowano na 34 krajowych składowiskach i można stwierdzić, że z niewielkimi wyjątkami zachowuje ona aktualność w świetle wymagań Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie zakresu, czasu, sposobu oraz warunków prowadzenia monitorowania składowiska odpadów2.
Pomiary biogazowe wymagają przede wszystkim dużego doświadczenia praktycznego, aby uzyskane wyniki były porównywalne i przydatne w praktyce prognostycznej.

Cel i założenia monitoringu gazowego składowisk odpadów

Monitoring gazowy jest elementem ogólnego monitoringu środowiska składowisk odpadów, który obejmuje pomiary: wielkości przepływu wód powierzchniowych i ich składu, objętości i skła...