Nowelizacja ustawy o odpadach, która weszła w życie 7 lutego 2003 r. (DzU z 2003 r. Nr 7, poz. 78), wprowadziła wiele zmian w dotychczasowych przepisach. W niniejszym wydaniu Przeglądu Komunalnego dr inż. Beata Kłopotek przybliża dalsze poprawki wniesione do ustawy.

(red.)



W art. 13 ust. 4 ustawy o odpadach, ze względów bezpieczeństwa, spalanie odpadów poza instalacjami i urządzeniami przeznaczonymi do tego celu dopuszczono po uzyskaniu decyzji wojewody. W nowelizacji znalazł się ponadto ust. 4a, który określa wymagania dla wniosku o wydanie tej decyzji.
Zmianie uległy ust. 1 - 4 w art. 17. Obowiązujące dotychczas przepisy zobowiązywały znaczny krąg podmiotów do uzyskiwania pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Po ich zmianie wytwórca odpadów jest obowiązany uzyskać decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami niebezpiecznymi (jeżeli wytwarza je w ilości powyżej 0,1 Mg rocznie), oraz przedłożyć informację o wytwarzanych odpadach i o sposobach ich zagospodarowania (jeżeli wytwarza rocznie do 0,1 Mg odpadów niebezpiecznych albo powyżej 5 Mg innych odpadów). Jest jednak pewien wyjątek. Mianowicie wytwórca odpadów, które powstają w związku z eksploatacją instalacji, jest zobowiązany do uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów, jeżeli wytwarza powyżej 1 Mg odpadów niebezpiecznych rocznie lub powyżej 5 tys. Mg odpadów innych niż niebezpieczne rocznie (ust. 2). W pozwoleniu tym uwzględnia się wszystkie odpady wytwarzane przez danego w...