Na podstawie art. 50 ust. 2 ustawy o odpadach, minister środowiska 24 marca 2003 r. wydał Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących lokalizacji, budowy, eksploatacji i zamknięcia, jakim powinny odpowiadać poszczególne typy składowisk odpadów (DzU z 2003 r. nr 61, poz. 549). Wymogi te mają zapewnić bezpieczne dla środowiska i zdrowia ludzi składowanie odpadów, a w szczególności zapobiegać zanieczyszczeniu wód powierzchniowych i podziemnych, gleby oraz powietrza.

Rozporządzenie określa dokładnie miejsca, w których nie mogą być lokalizowane żadne składowiska (§ 3 ust. 1). Są to m.in.: strefy zasilania głównych i użytkowych zbiorników wód podziemnych, obszary otulin parków narodowych, rezerwatów przyrody, lasów ochronnych i ochrony uzdrowiskowej. Ponadto nie mogą to być doliny rzek, tereny ze zbiornikami wód śródlądowych, bagienne i podmokłe oraz obszary zagrożone powodzią. Nie można lokalizować składowisk na terenach o nachyleniu powyżej 10o, zagrożonych ruchami tektonicznymi, poprzecinanych uskokami, spękanych oraz na których mogą wystąpić deformacje powierzchni na skutek szkód górniczych.
Minimalna odległość składowisk od budynków mierzona jest od krawędzi kwatery składowiska i ustalana zgodnie z raportem o jego oddziaływaniu na środowisko.
Na obszarze planowanego składowiska odpadów i w jego otoczeniu należy przeprowadzić badania hydrologiczne i geologiczne. Ich wyniki, wraz z opracowaną dokumentacją geologiczno-inżyn...