Intensywny rozwój technologii uzdatniania wody i konieczność precyzyjnego dawkowania reagentów implikują zastosowanie nowoczesnych systemów sterowania, realizujących złożone algorytmy. Naprzeciw tym zjawiskom wychodzą osiągnięcia nauk systemowych, takich jak automatyka i informatyka. Umożliwiają one pełną realizację rosnących wymagań w odniesieniu do jakości wody.

Przejrzystość i jednoznaczność treści wymaga zdefiniowania takich pojęć jak wizualizacja, monitorowanie, sterowanie czy automatyzacja, tym bardziej że w literaturze przedmiotu używa się ich często w różnym kontekście.

Wizualizacja
Przez wizualizację będziemy rozumieć bieżący (ciągły) sposób prezentacji zachowania się obiektu i jego wielkości charakterystycznych poprzez oddziaływanie na zmysły użytkownika, głównie wzrok i słuch. Dzięki wizualizacji człowiek uzyskuje wiedzę o stanie obiektu lub procesu.

Monitorowanie
Używanie pojęcia monitoringu wydaje się być nieuzasadnione wobec istniejącego, polsko brzmiącego słowa monitorowanie, jednakże jest ono bardzo rozpowszechnione w polskiej literaturze przedmiotu. Znaczeniowo angielskie słowo monitoring (np. monitoring system – system kontrolny) nie pokrywa się z polskim jego rozumieniem. W literaturze anglojęzycznej używa się raczej pojęcia diagnosis1, które odpowiadałoby terminowi monitorowanie. Monitorowanie (często określane mianem monitoringu) jest pojęciem szerszym w stosunku do wizualizacji i...