Uzdatnianie wód podziemnych

Uzdatnianie wód podziemnych w większości przypadków związane jest z usuwaniem zawartych w nich związków żelaza i manganu. W 2000 r. znowelizowane zostały przepisy dotyczące wymagań stawianych wodzie do picia. W myśl nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia (DzU z 2000 r. nr 80, poz. 937) dopuszczalne stężenie żelaza w wodzie do picia zmniejszono z 0,5 do 0,2 mgFe/l, a manganu z 0,1 do 0,05 mgMn/l.


Zmiana ta pociągnęła za sobą z jednej strony konieczność przeprowadzenia modernizacji wielu istniejących wodociągów, a z drugiej konieczność poszukiwania nowych rozwiązań w technologii uzdatniania wód podziemnych. W obu przypadkach niezwykle pomocne okazują się badania pilotowe, których wyniki są podstawą do wyboru optymalnej technologii uzdatniania ujmowanych wód.
Układ technologiczny uzdatniania wód podziemnych składa się zwykle z procesów napowietrzania i filtracji pospiesznej. Do najczęściej wykorzystywanych złóż filtracyjnych należą złoża kwarcowe, antracytowo-kwarcowe i oksydacyjne.
Przeprowadzone zostały także badania pilotowych nad wykorzystaniem do usuwania żelaza i manganu z wód podziemnych nowego złoża z piasku chalcedonitowego. Na skałę chalcedonitową składa się przede wszystkim krzemionka bezpostaciowa o reaktywnym charakterze (ok. 95%), a ponadto związki wapnia, magnezu, glinu, żelaza i manganu.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?