„Leader+” – ruch społeczny czy instytucja?

Aby zachęcić najaktywniejszych mieszkańców wsi do pozostawania na obszarach wiejskich, trzeba tworzyć możliwości godnego życia i pracy w ich miejscu zamieszkania, zanim polska wieś się wyludni. Już teraz obserwujemy otoczone wianuszkiem wielkoobszarowych gospodarstw senne miasteczka z kilkoma sklepami, w których nie ma szans na wartościową edukację i rozrywkę czy codzienne dojazdy do pracy po kilkadziesiąt kilometrów do stolicy regionu.

- Podobnie jak w wielu krajach Unii Europejskiej, także w Polsce możemy spodziewać się gwałtownego wyludniania się terenów wiejskich. Socjolodzy zajmujący się problemami wsi już biją na alarm – powiedział Ryszard Kamiński, przewodniczący Rady Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich, adiunkt w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, podczas konferencji na temat programu „Leader+”, zorganizowanej 24 i 25 lutego br. w Łubowie k. Gniezna.
Zdaniem dr. R. Kamińskiego, szansą na przynajmniej częściowe powstrzymanie tego procesu może być unijna oferta dla mieszkańców wsi, proponowana w ramach programu „Leader+”. Mowa tu o wsparciu finansowym dla tych społeczności wiejskich, którym uda się stworzyć realne ekonomicznie plany rozwoju lokalnego, wykorzystujące istniejące już możliwości i równocześnie realizujące postulat innowacyjności stosowanych rozwiązań.
- Można sensownie żyć i prac...