Na barkach samorządów
W stolicy Wielkopolski odbyło się dwudniowe (16-17 maja br.) XXVII Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich RP. Do Poznania zjechało ponad 250 samorządowców i gości.
Pierwszego dnia Zgromadzenie udzieliło absolutorium Zarządowi ZGW RP i jednogłośnie przyjęło budżet Związku na ten rok. Obrady rozpoczął Mariusz Poznański, przewodniczący ZGW RP. Debatę merytoryczną zdominowała tematyka związana z Kartą Nauczyciela i ustawą o systemie oświaty. Aktualnie 90% gmin dopłaca do finansowania oświaty. Stan ten jest nie do zaakceptowania, gdyż w związku z tym zmniejszają się środki, które samorządy mogłyby przeznaczyć na inne cele, np. na rozwój.
Omówiony też został obywatelski projekt zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (JST). Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się, jaki jest stan prac nad ustawą oraz poznać wynikające z niej szanse i zagrożenia. Zdaniem przewodniczącego Związku, 200-300 gmin wiejskich może mieć kłopoty z ?domknięciem? budżetów w przyszłym roku. ? Minister finansów nałożył na gminy ograniczenia związane z deficytem i samorządy nie mogą się zadłużać, a wydatki bieżące nie mogą przekraczać dochodów. Dla niektórych gmin to trudna sytuacja ? w związku z koniecznością realizacji zadań dotyczących oświaty, opieki społecznej czy wynikających z tzw. ustawy śmieciowej. To sprawy, które spędzają sen z powiek wójtom, burmistrzom i prezydentom. Próbowaliśmy się kontaktować z ministrem, ale bezskutecznie ? mówił M. Poznański. W przyjętym stanowisku delegaci napisali, że potrzebna jest nowa ustawa o dochodach JST, tak aby samorządy mogły zagwarantować mieszkańcom podstawowe usługi publiczne. Uważają oni, że ?nowy system musi zapewnić nadwyżkę operacyjną w stosunku do finansowania zadań bieżących, aby umożliwić inwestycje odtworzeniowe w mieniu komunalnym?.
Tematem bardzo na czasie była debata o wdrożeniu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. ? Obowiązek realizowania ustawy ?śmieciowej? spadł na barki samorządów i to one dają twarz całemu projektowi. Musimy tłumaczyć, dlaczego opłaty za wywóz odpadów komunalnych są tak wysokie, a będą jeszcze wyższe ? powiedział przewodniczący ZGW RP. Według samorządowców, brakuje ogólnopolskiej kampanii reklamowej, która wyjaśniałaby zasady funkcjonowania nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, na wzór kampanii poświęconej cyfryzacji telewizji.
Drugi dzień Zgromadzenia Ogólnego poświęcono zagadnieniom dotyczącym finansów JST, podsumowano też już 20-letnią działalność Związku. Na zakończenie obrad przyjęto cztery stanowiska: w sprawie oświaty, w zakresie finansowania gmin, dotyczące Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz związane z subwencją ogólną w budżecie państwa, stanowiącą treść art. 26 ustawy o dochodach JST.
(red.)