Jeżeli szukamy kompozycji roślinnych, które przyciągną uwagę, a przy tym wprowadzą spokój do przestrzeni miejskiej, zwróćmy uwagę na rośliny o białych kwiatach oraz owocach i biało-pstrych liściach.

Biel kojarzy się z wyciszeniem, chłodem i czystością. Optycznie powiększa i rozjaśnia przestrzeń. Jest wyrazista, a przy tym doskonale wpisuje się w otoczenie i komponuje ze wszystkimi innymi barwami, niezależnie od ich nasycenia. Warto wykorzystywać biel w miejskich aranżacjach, ponieważ pozwala uspokoić nieco tę estetycznie rozedrganą przestrzeń pełną ruchu ulicznego, konkurujących ze sobą reklam, świateł i dźwięków.

Do dyspozycji mamy bardzo wiele gatunków i odmian przyciągających wzrok białymi atrybutami: kwiatami, liśćmi czy owocami, poczynając od bylin nisko ścielących się przy ziemi, przez byliny wyższe, krzewy różnej wysokości, aż po drzewa. Problemem jest tylko to, jak je zastosować. Oczywiście rozwiązań w każdej sytuacji może być tyle, ilu jest specjalistów w dziedzinie projektowania terenów zieleni i osób administrujących. Niezależnie jednak od tego, kto zakłada rabatę, winien brać pod uwagę podstawowe zasady.

Rośliny sadzone w skupinie czy na rabacie muszą mieć zbliżone wymagania siedliskowe (nasłonecznienie, rodzaj gleby, czyli jej żyzność, przepuszczalność, pH, a także zapotrzebowanie na wodę).

Jeżeli tworzymy rabatę, dbajmy o to, by rośliny wzajemnie się nie zasłaniały. Jeśli kompozycja ma być widoczna z...