60-lecie Instytutu Techniki Budowlanej

Instytut Techniki Budowlanej, którego działania przyczyniają się do porządkowania ładu prawnego i rzeczywistego w budownictwie, funkcjonuje w polskiej gospodarce od ponad 60 lat. Początki działania placówki sięgają okresu międzywojennego, kiedy to w latach 1929-39 istniała samodzielna jednostka badawcza, zajmująca się problematyką budowlano-drogową. Po drugiej wojnie światowej reaktywowano ją (już w maju 1945 r.) pod nazwą Instytut Badawczy Budownictwa, który w 1947 r. przekształcono w Instytut Techniki Budowlanej. – Nie zajmujemy się w naszym Instytucie wielką nauką – mówi profesor Lech Wysokiński, członek Rady Naukowej Instytutu. – Raczej działamy na zlecenie branży budowlanej, wydając szczegółowe instrukcje i wytyczne w dziedzinie prawa budowlanego.
Instytut – w oparciu o literaturę światową i rodzimą – sporządził i opracowuje ok. 500 instrukcji w obszarze szeroko pojętego budownictwa, które co pewien czas są weryfikowane. O użyteczności prac Instytutu dobitnie świadczy przykład instrukcji „śmieciowej”, którą wydano w nakładzie 5 tys. egzemplarzy, a popyt na nią był tak duży, że aż sześciokrotnie wznawiano jej nakład.
Na rzecz Instytutu pracuje 14 laboratoriów badawczych, prowadzących specjalistyczne badania materiałów i wyrobów budowlanych oraz badania dla potrzeb aprobacji i certyfikacji wyrobów. Stanowią one podstawę do oznakowania krajowych wyrobów ...