Czy przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji może udostępnić gminie adres nieruchomości i dane na temat ilości zużytej w określonym czasie wody na potrzeby weryfikacji informacji zawartych w tzw. deklaracjach śmieciowych?

Nie, przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji nie może przekazywać gminie takich danych. Mogłyby być one udostępnione jedynie wówczas, gdyby gmina prowadziła postępowanie administracyjne mające na celu wydanie decyzji określającej wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Przepisy znowelizowanej Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2012 r. poz. 391, z późn. zm.) zobowiązują samorządy do zorganizowania systemu zbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy (art. 6c ust. 1). Jednocześnie radom gmin przyznają one uprawnienia do określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, składanej przez właścicieli nieruchomości (art. 6n ust. 1), oraz do dokonania wyboru metod ustalenia tej opłaty i jej stawki (art. 6k ust. 1).

Jedna z metod

Jednym ze sposobów określenia opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów jest posłużenie się danymi o zużyciu wody. Stosownie bowiem do art. 6j ust. 2 powołanej ustawy, opłata może stanowić iloczyn ilości zużytej wody z danej nieruchomości oraz stawki opłaty ustalonej przez radę gminy.

Przepisy ustawy ?czy...