Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w piątek 10 stycznia br. projekt nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków autorstwa Ministerstwa Infrastruktury. Projekt ten po pierwsze przekazuje do gmin kompetencje weryfikacji i zatwierdzania taryf, po drugie urzeczywistnia – w postaci taryf progresywnych – forsowaną kilka miesięcy temu przez przedstawicieli Ministerstwa, ideę tańszej wody dla części społeczeństwa.

Zaprezentowany przez rząd projekt nowelizacji ustawy przywraca w zmodyfikowanej wersji rozwiązania obowiązujące do 2017 r. A zatem organem weryfikującym taryfy będzie organ wykonawczy gminy (wójt, burmistrz, prezydent), zaś organem władnym do ich zatwierdzenia bądź odmówienia będzie rada właściwej gminy. I to jest pierwsza z dwóch dobrych wiadomości. Druga to taka, że taryfa będzie mogła być elastycznie opracowywana na okres od 1 roku do 3 lat, a decyzja w tym zakresie należała będzie do przedsiębiorstwa.

Zagadka średniego wzrostu cen i opłat

Dalej niestety pojawiają się już same komplikacje. Prawodawca przewiduje bowiem w procedurze taryfowej (zgodnie zresztą z wcześniejszymi zapowiedziami) kompetencje dla organów regulacyjnych (czyli dyrektorów poszczególnych regionalnych zarządów gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego ...