Znaczenie sztucznych zbiorników wodnych
Tworzenie sztucznych zbiorników wodnych to efektywny sposób zabezpieczenia przeciwpowodziowego, ale głównie w małych zlewniach. Przy większych efektywne ograniczenie fali wezbraniowej wymagałoby budowy dużej liczby zbiorników. Małe zbiorniki przeciwpowodziowe są najbardziej efektywne, kiedy mamy do czynienia z dużym chwilowym przepływem, ale o krótkim czasie trwania, o małej pojemności fali wezbraniowej.
Przepływy o takim charakterze mają miejsce na małych potokach górskich oraz na ciekach w granicach obszarów zurbanizowanych, szczególnie przy występowaniu opadów nawalnych, co mocno było widoczne podczas ubiegłorocznej powodzi na południu Polski, a szczególnie w Kotlinie Kłodzkiej. Dodatkową ważną zaletą małych zbiorników przeciwpowodziowych jest to, że mogą one pełnić również inne funkcje, np. rekreacyjne, zaopatrzenia w wodę, ochrony jakości wody, ekologiczne czy przeciwpowodziowe. W takich przypadkach niezbędne jest wydzielenie rezerwy przeciwpowodziowej z całkowitej pojemności zbiornika.
Specyfika i zakres małej retencji
Odbudowa retencji wodnej zlewni oceniana jest spośród wszystkich innych metod poprawy struktury bilansu wodnego jako metoda najbardziej przyjazna środowisku przyrodniczemu. W zakres małej retencji wchodzą wszelkiego rodzaju działan...