Odzysk wody w Singapurze
Coraz bardziej dotkliwe skutki globalnego ocieplenia klimatu, przejawiające się m.in. suszami i niedoborami wody, skłaniają rządy, instytucje administracyjne, a także przedsiębiorstwa wod-kan na całym świecie – także w Polsce i Europie – do poszukiwania nowych metod odzysku wody z różnych źródeł, w tym ze ścieków i osadów, oraz do inwestowania w nie.
Inspirującym ośrodkiem stosującym nowatorskie i zrównoważone metody odzysku wody jest Singapur. Z uwagi na podobieństwo podstawowych problemów do tych, które występują obecnie w Europie i Polsce, warto przyjrzeć się tamtejszym praktykom oraz doświadczeniom.
DTSS podstawą odzysku wody
Kręgosłupem funkcjonującego w Singapurze systemu odzysku wody jest Deep Tunnel Sewerage System – DTSS (pol.: system kanalizacji w głębokim tunelu), który w swej istocie jest ogromną podziemną autostradą do zarządzania zużytą wodą w mieście-państwie. Instalację tę zaprojektowano z myślą o zaspokojeniu długoterminowych potrzeb Singapuru w zakresie zbierania, oczyszczania, odzyskiwania i odprowadzania zużytej wody. DTSS składa się z 206-kilometrowej sieci głębokich tuneli, które transportują zużytą wodę wyłącznie za pomocą grawitacji do trzech scentralizowanych zakładów odzyskiwania ...