Coraz bardziej dotkliwe skutki globalnego ocieplenia klimatu, przejawiające się m.in. suszami i niedoborami wody, skłaniają rządy, instytucje administracyjne, a także przedsiębiorstwa wod-kan na całym świecie – także w Polsce i Europie – do poszukiwania nowych metod odzysku wody z różnych źródeł, w tym ze ścieków i osadów, oraz do inwestowania w nie.

Inspirującym ośrodkiem stosującym nowatorskie i zrównoważone metody odzysku wody jest Singapur. Z uwagi na podobieństwo podstawowych problemów do tych, które występują obecnie w Europie i Polsce, warto przyjrzeć się tamtejszym praktykom oraz doświadczeniom.

DTSS podstawą odzysku wody

Kręgosłupem funkcjonującego w Singapurze systemu odzysku wody jest Deep Tunnel Sewerage System – DTSS (pol.: system kanalizacji w głębokim tunelu), który w swej istocie jest ogromną podziemną autostradą do zarządzania zużytą wodą w mieście-państwie. Instalację tę zaprojektowano z myślą o zaspokojeniu długoterminowych potrzeb Singapuru w zakresie zbierania, oczyszczania, odzyskiwania i odprowadzania zużytej wody. DTSS składa się z 206-kilometrowej sieci głębokich tuneli, które transportują zużytą wodę wyłącznie za pomocą grawitacji do trzech scentralizowanych zakładów odzyskiwania ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?