Nadrzeczne życie wrocławskich bulwarów
Zaniedbywane przez dziesięciolecia przestrzenie nadrzeczne polskich miast zyskały w ostatnich latach na znaczeniu jako tereny rekreacyjne poprzez proces ich rewaloryzacji. Tym samym możemy obserwować powrót życia społecznego i kulturalnego nad wodę.
W ten sposób aktywizowane są nie tylko obszary bulwarów, ale także przestrzeń rzeczna: powstająca infrastruktura w postaci marin czy przystani pozwala na uprawianie turystyki wodnej zarówno w formie indywidualnej, jak i zorganizowanej. We Wrocławiu od przeszło 20 lat kolejne odcinki terenów nadodrzańskich są przebudowywane ? zarówno z inicjatywy władz miasta, jak i niezależnych inwestorów. Nie jest to jeszcze proces skończony, natomiast zrewaloryzowane niedawno bulwary w centrum miasta wydają się kluczowym etapem, decydującym o sukcesie całego założenia. W ciepłe dni te przestrzenie spacerowe są intensywnie użytkowane. Ważnym elementem zagospodarowania są siedziska, które pozwalają na dłuższy pobyt nad rzeką i odpoczynek blisko wody.
Architektura wpisana w przestrzeń
Teren leżący przy głównym kampusie Politechniki Wrocławskiej przez lata służył umiejscowionemu przy niej klubowi kajakarskiemu. Przebudowa bulwarów przy uczelni związana była z restauracją budynku przystani żeglarskiej. W projekcie remontu nabrzeża uwzględniono także slip umożliwiający wodowanie łodzi magazynowanych w hangarach położonych przy bulwarze oraz miejsca do cumowania kajakó...