Nadzieja w miastach?
Wellington E. Webb, wieloletni burmistrz Denver, twierdzi, że wiek XIX był wiekiem imperiów, wiek XX ? wiekiem państw narodowych, a XXI będzie stuleciem miast. Nie dziwi więc wzrastające zainteresowanie sprawami miast ze strony polityków, analityków gospodarczych, banków i sfer biznesu.
Miasta zamieszkuje połowa ludzkości, a wśród społeczeństw rozwiniętych jest to aż 78% populacji, stąd sprawami rozwoju miast interesują się też analitycy ochrony środowiska. Miasta stają się bowiem największym zbiorowym emitorem zanieczyszczeń do środowiska. To z kolei oznacza, że w miastach następuje kumulacja problemów środowiskowych, oddziałujących na powietrze, wody i gleby. Dodatkowo miasta, borykając się z problemami środowiskowymi, stają się problemem dla środowiska pozamiejskiego.
Kumulacja pomysłów i innowacji
Miasta kumulują w sobie większość funkcji życiowych współczesnych cywilizacji: umożliwiają rozwój gospodarczy ułatwiający dostęp do pracy, oferują większość usług, gwarantują obsługę funkcji komunalnych (dostęp do wody, energii elektrycznej i cieplnej), realizują zadania w zakresie czystości i porządku oraz gospodarki. Są miejscem, gdzie można realizować aktywny wypoczynek i spełniać swe kulturalne aspiracje. Są miejscem decyzyjności ? w nich znajdują się administracje rządowe i samorządowe, które realizują zadania własne państw i samorządów regionalnych i gminnych. Przez to miasta boryka...