Nafta i Gaz 2013
W warszawskim Pałacu Kultury i Nauki w dniach 18 i 19 września br. odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja i Wystawa ?Nafta i Gaz 2013?, zorganizowana przez Zarząd Targów Warszawskich. W siedmiu sesjach tematycznych wzięło udział ponad 100 osób, reprezentujących administrację rządową, zarządy firm z sektora nafty i gazu, instytucje publiczne, firmy doradcze i konsultingowe oraz wyższe uczelnie i instytuty badawcze.
Konferencję otworzył Janusz Piechociński, minister gospodarki, prelekcją na temat rozpoczętej liberalizacji rynku gazu ziemnego i stopniowego uwalniania cen. Poruszył on problem szarej strefy obrotu paliwami. Wspomniał o pracach legislacyjnych prowadzonych w Ministerstwie Gospodarki, znowelizowaniu ustawy o zapasach oraz wprowadzeniu zmiany w ustawie Prawo energetyczne w obszarze regulacji rynku paliwowego.
Pierwszą sesję pt. ?Polska i Niemcy, wspólny rynek gazowy i energetyczny?? poprowadził Janusz Reiter, przewodniczący Rady Fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych. W dyskusji panelowej Dieter Mentz (Federalne Ministerstwo Gospodarki RFN) przedstawił sytuację energetyczną w Niemczech i rozwój powiązań energetycznych z sąsiadującymi krajami. Druga sesja dotyczyła polskich inwestycji w chemii oraz w sektorze nafty, gazu i energii. Paneliści stwierdzili, że najważniejsze inwestycje to rozwój bazy surowcowej petrochemii jako źródła surowców dla chemii. Poruszono również sprawę gazu z łupków. Sesja trzecia dotyczyła terminalu LNG i otwarcia polskiego rynku gazowego na świat. Mówiono o perspektywach rozwoju rynku konsumpcji LNG w Polsce, budowie terminalu w Świnoujściu, globalnym rynku LNG i jego wpływie na rynek krajowy. Tomasz Syrek z Tractebel Engineering omówił uwarunkowania rozwoju rynku LNG w Polsce.
Duże zainteresowanie słuchaczy wzbudziła czwarta sesja pt. ?Gaz ziemny ? nowe prawo i kreowanie konkurencji?. Kolejna sesja dotyczyła podatków i opłat ekologicznych w branży nafty i gazu. Sesja szósta miała przewrotny tytuł ?Poszukiwania ropy i gazu czy łupkowa gorączka??. W czasie panelowej dyskusji Jerzy Nawrocki (PIG ? PIB) zwrócił uwagę na kapitałochłonność branży poszukiwawczej, szczególnie na początkowym etapie. Brak uregulowań prawnych, szczególnie podatkowych, zniechęca inwestorów krajowych i zagranicznych do inwestowania w niewiadome. Profesor Stanisław Nagy (AGH) wytknął niespójność polityki energetycznej państwa. Andrzej Jasiński, doradca ministra gospodarki, mówił o tworzeniu nowej ustawy o węglowodorach i o coraz lepszej współpracy firm ze społeczeństwem w ramach poszukiwawczych prac rozpoznawczych. Tomasz Stolarski (PGNiG) podkreślił długoterminowy charakter poszukiwań. Ostatnia sesja związana była z bezpieczeństwem energetycznym Polski.
Grand Prix Nafta i Gaz 2013 otrzymał Instytut Chemii i Techniki Jądrowej z Warszawy za mobilną instalację membranową (MIM) do wzbogacania w metan biogazu pochodzącego z różnych źródeł.
(zm)