Grzyby mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka, w tym dla pracowników branży gospodarki odpadami. Mogą one wywoływać szerokie spektrum chorób – od prostych alergii do poważnych infekcji. Dlatego rozpoznanie narażenia na grzyby jest istotnym elementem w ocenie ryzyka zawodowego w grupie pracowników zakładu zagospodarowania odpadów.
Podczas zagospodarowywania odpadów komunalnych narażenie na czynniki biologiczne jest powszechne. Może wtedy dochodzić do emisji pyłu organicznego1, który zawiera zwykle wiele rodzajów bakterii, w tym o charakterze patogennym2 oraz endotoksyny bakteryjne3. W skład uwalnianych do powietrza bioaerozoli mogą również wchodzić grzyby (w tym pleśniowe) oraz produkty ich rozpadu (1→3)-β-D-glukany3, a także ich metabolity – mykotoksyny4.
Grzyby są bardzo zróżnicowaną grupą organizmów. Charakteryzują się nitkowatą i rurkowatą strukturą. Można wśród nich wyróżnić zarówno organizmy wielokomórkowe (grzyby strzępkowe, czyli tzw. pleśnie), jak i jednokomórkowe, czyli drożdże. Podział taksonomiczny jest stosunkowo skomplikowany i oparty głównie na różnicach w rozmnażaniu grzybów. Ich rozwój, podobnie jak bakterii, jest uzależniony od warunków środowiskowych, takich jak wilgotność i temperatura. Także w tej gru...