Nie bójmy się deszczu
Zarządzanie wodami opadowymi stanowi jedno z największych wyzwań stojących przed współczesnymi miastami. Coraz częściej dochodzi do gwałtownych zjawisk pogodowych, takich jak ulewne deszcze. O tym, jak radzić sobie z tym zjawiskiem rozmawiano w Gniewie podczas 13. Konferencji Wody Opadowe ? aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne.
Deszcz jest naturalnym zjawiskiem, jeśli umiemy się do niego przygotować. Nowe prawo wodne powinno zachęcać samorządy, a zatem i spółki wodociągowe, do zwiększenia retencjonowania wody, jednak by tak się stało, trzeba je doprecyzować. Istotne jest przede wszystkim stworzenie motywującego systemu finansowego, który skłoni gminy do inwestycji w tej sferze. Niedawno przykład kryzysu mieliśmy w Łodzi, gdzie straty wywołane majową ulewą sięgają według szacunków wielu milionów złotych.
W Polsce i na świecie
O tym, jak wyglądają rozwiązania w kwestii wód opadowych w Europie mówiła dr Klara Ramm z federacji EauEau, zrzeszającej 29 krajów naszego kontynentu, a o korzyściach z gospodarowania deszczówką w kontekście społecznym i środowiskowym ? dr Ksymena Rosiek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zenon Świgoń, ekspert Ministerstwa Środowiska przedstawił problemy związane z wymogami Komisji Europejskiej w kontekście KPOŚ i aktualnego stanu prawnego w Polsce. Czym charakteryzuje się podejście do wód opadowych w Holandii, przedstawiła Edyta Wiśniewska z Netherland Water Partnership. Pra...