O rewitalizacji miejskiej zieleni w Polsce z Dominikiem Bąkiem, zastępcą prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej, rozmawia Dominik Szymański.

 

Dotychczas zagospodarowana kwota dotacji unijnych dla nowo powstających terenów zieleni oraz rekultywację zdegradowanych obszarów poprzemysłowych to 250 mln euro (1,1 mld zł). Proszę o przytoczenie największych i najbardziej spektakularnych inwestycji, które w ramach tej kwoty zostały zrealizowane.

Projekty dotyczące zanieczyszczonych lub zdegradowanych terenów wyróżnia to, że mają charakter lokalny i ich skalę trzeba odnosić do ośrodka, w którym są realizowane. Renowacja zieleni miejskiej na powierzchni 1 ha w małym miasteczku może być dużo ważniejsza dla lokalnej społeczności niż droższy projekt w aglomeracji dla tamtejszych mieszkańców. Dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zmodyfikował kryteria oceny tego typu przedsięwzięć, kładąc nacisk na zmniejszenie preferencji dla dużych obszarowo inwestycji i premiowanie projektów efektywnych pod względem tworzenia nowych terenów zieleni miejskiej bez względu na ich wielkość.

Dla Narodowego Funduszu wszystkie dofinansowane przedsięwzięcia są ważne i ciekawe. Wśród 155 ?zielonych? projektów jednymi z największych są te usytuowane w Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie) i w Świętochłowicach (woj. śląskie), ale dobrym przykładem jest też ek...