?Nie: dla tworzyw w środowisku morskim
Co właściwie wiadomo o odpadach w środowisku morskim? Jak zapobiegać zaśmieceniu akwenów i umożliwić rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym? Jaką rolę w zmniejszaniu zanieczyszczenia mórz powinien odgrywać przemysł tworzyw sztucznych?
Te i inne równie trudne tematy poruszono podczas dwudniowej konferencji PolyTalk 2016, zorganizowanej w dniach 16-17 marca br. w Brukseli. Spotkanie odbywające się pod hasłem ?NIE dla tworzyw w środowisku morskim? zgromadziło blisko 280 uczestników, reprezentujących świat polityki, przemysłu, organizacje pozarządowe, naukowe oraz media.
Ochrona i oszczędność zasobów są coraz ważniejszymi tematami globalnej debaty na najwyższym szczeblu. Wśród wielu postulatów szczytu siedmiu najbogatszych państw G7 w 2015 r. uwzględniono te bezpośrednio odnoszące się do problemu zaśmiecenia środowiska morskiego. Wskazywano wówczas na konieczność podjęcia konkretnych działań, np. na położenie nacisku na prowadzenie wielokierunkowej edukacji w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczaniu mórz, aby trwale zmienić zachowanie nie tylko pojedynczych ludzi, ale i całych gałęzi przemysłu. Zwracano także uwagę na wymóg poprawy systemów gospodarki odpadami. Wiele z tych działań od lat postulowanych jest przez przemysł tworzyw sztucznych w ramach Globalnego planu działań ws. problemu zaśmiecenia środowiska morskiego. Wspólna deklaracja została podpisana z inicjatywy europejskiego przemysłu tworzyw s...